1. Käsiklapid
- Tööpõhimõte: Manuaalselt juhitavad klapid, mida saab käsitsi avada või sulgeda vastavalt vajadusele.
- Kasutusala: Paigaldatakse enamasti kohtadesse, kus on vaja täiendavat kontrolli, näiteks puidutöökodades teatud tööpinkide juurde.
2. Automaatklapid (elektriga juhitavad klapid)
- Tööpõhimõte: Avanevad ja sulguvad automaatselt vastavalt süsteemi juhtimissignaalile. Võivad olla pneumaatilised või elektrimootoriga juhitavad.
- Kasutusala: Paigaldatakse kohtadesse, kus on vaja automaatset tolmuärastust, näiteks masinate juurde, mis toodavad pidevalt tolmu ja vajavad pidevat äratõmmet.
- Signaaliga ühendus: Need klapid on ühendatud keskse juhtimissüsteemiga, mis avab klapi, kui seade töötab, ja sulgeb selle, kui masin lõpetab töö. See aitab energiat säästa ja vähendada tolmu eemaldamise kulusid.
3. Koristusklapid (koristuspunktid, puhastusklapid)
- Tööpõhimõte: Käsitsi avatavad klapid, mis on ühendatud tolmuärastussüsteemiga ja võimaldavad koristamisel tekkivat tolmu otse süsteemi suunata.
- Kasutusala: Paigaldatakse töökodade ja klassiruumide seinale, lakke või põrandale, et võimaldada hõlpsat tolmukoristust. Kasutatakse tolmu, laastude ja muude jääkide eemaldamiseks.
Signaalsüsteemi roll automaatses käivituses
Kõik klapid on ühendatud keskse signaalsüsteemiga, mis käivitab tolmuärastussüsteemi, kui mõni elektriline klapp avatakse. Võimaldab seadmetega sünkroniseeritud töö – näiteks kui puidutöötlemismasin lülitatakse sisse, avab avab süsteem vastava klapi ja käivitab ventilaatori. Vähendab energiakulu, kuna tolmuärastus töötab ainult vajaduse korral. – Saab olla ühendatud PLC (programmjuhtimisega kontrolleri) või lihtsamate anduritega, mis tuvastavad, kui masin hakkab tööle.
Kokkuvõttes tagavad käsiklappidest, automaatklappidest ja koristusklappidest koosnev süsteem tõhusa ja paindliku tolmuärastuse koolikeskkonnas, hoides ruumid puhtana ja tagades ohutu töökeskkonna.